SSK EMEKLİLİK HESAPLAMA | SGK Hizmet Sorgulama|SSK|Dökümü|E-Devlet|BAĞ-KUR

SSK EMEKLİLİK HESAPLAMA

emeklilik

SSK emeklilik hesaplaması yapabilmek için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Emekli olabilmek için prim ödeme gün sayınızın, yaşınızın ve işe girdiğiniz tarihin büyük önemi vardır. İşe girdiğiniz tarihe göre SSK emeklilik hesaplamasını 3 durumda inceleyebiliriz. Bu SSK emeklilik hesaplamalarını, 8 Eylül 1999 öncesi, 8 Eylül 1999- 1 Mayıs 2008 arası ve 1 Mayıs 2008’den sonra işe başlayanlar olarak üç durumda inceleyebiliriz.

8 Eylül 1999 Öncesinde Sigortalı Olanlar

8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar diğer durumlara göre daha şanslı olarak sınıflandırabildiğimiz sigortalılardır. SSK emeklilik hesaplamalarında, yaş haddinden emekli olmak için istenen prim ödeme gün sayısı 3600’dür. Normal emekli olmak için istenen gün sayısı da 5.000-5.975 arasındadır.Toplamda 20 yıl prim ödemesi yapıldığı taktirde sigortalı kadınlarda 40-56, erkeklerde 44-58 yaş ile emekli olunabilmektedir. Bu yaş aralığının değişken olması 23 Mayıs 2002 tarihinden ne kadar sonra emekli olunacağıyla alakalıdır.

8 Eylül 1999-1 Mayıs 2008 Yılları Arasında Sigortalı Olanlar

SSK emeklilik hesaplaması yapmak isteyen ve bu gruba giren sigortalılar için emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde ise 60’dır. Yaş haddinden emekli olmak isteyenler için prim ödeme gün sayısı 4500’dür. Normal emekli olmak isteyen bir sigortalı için ise prim ödeme sayısı 7000 gündür. Bu da 25 yıla tekabül etmektedir.

1 Mayıs ve Sonrasında Sigortalı Olanlar

1 Mayıs ve sonrasında sigortalı olan vatandaşların SSK emeklilik hesaplamasına göre emekli olabilmeleri için kadınların 58, erkeklerin ise 60 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Ancak 2036 sonrasında emekli olma yaşı 59’dan 65’e kadar çıkacak ve kadın erkek emekli olma yaşı eşitlenecektir. Yaş haddinden emekli olmak isteyen sigortalıların doldurması gereken gün sayısı 5400’dür. SSK emeklilik hesaplamaları yapılırken yukarıdaki kriterler göz önünde bulundurulmak zorundadır. Aşağıda SSK  emeklilik hesaplamasını ayrıntılı olarak görebilirsiniz. 

SSK Emeklilik Hesaplamasını Yapmak için Hesaplama Motoru Kullanımı

SSK emeklilik hesaplaması yapmak için yazının sonunda size verilen linki tıklayarak  SGK ‘nın hesaplama motorunu kullanabilirsiniz. Açılan sayfada gerekli bilgileri doldurarak “GÖNDER” butonunu tıkladığınızda açılan sayfada ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

SSK emeklilik hesaplaması yapmak için TIKLAYINIZ!Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.