SSK DOĞUM PARASI | SGK Hizmet Sorgulama|SSK|Dökümü|E-Devlet|BAĞ-KUR

SSK DOĞUM PARASI

doğum izni

SSK Doğum Parası Nedir?

SSK doğum parası çalışan bayanların doğum yapması durumunda belirli şartlar alında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yapmış olduğu bir uygulamadır. SSK doğum parası Analık Geçici İş Göremezliği olarak da bilinmektedir. Çalışan bir bayanın doğumdan 8 hafta önce ve doğumdan 8 hafta sonraya kadar çalıştırılması hukuken yasaktır. Ancak ikiz, üçüz ve dördüz gibi çoklu gebelik olması durumunda bu süreye 2 hafta daha eklenerek toplamda 10 haftaya kadar yükselmektedir. Hamile olan bayan çalışmaya devam etmek isterse doktora gidip çalışabilir raporu alırsa doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilir. Bu durumda doğumdan önce çalışmadığı 5 hafta doğum sonrasındaki 8 haftaya eklenerek doğum sonrasında toplamda 13 hafta izin kullanılabilmektedir. Doğum öncesi ve sonrası verilen izinler haricinde doğum yapan bayanlar isterlerse doğumdan 6 ay sonra ücretsiz izin de kullanabilirler. Ancak doğum sonrası 6 ay izin kullanan bayanların doğum izni sonrası çalıştırılıp çalıştırılmayacağı işverene kalmıştır.

SSK doğum parası Ödeneğinin ödenebilmesi için;

  • Doğum öncesi alınan izinin başladığı tarihte sigortalılık durumunun bitmiş olmaması,
  • Belirlenen süre içerisinde herhangi bir iş yerinde çalışılıyor olmaması,
  • Doğumdan önceki 1 yılda en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması,
  • Doğumun gerçekleşmiş olması gereklidir.

Erken Doğum Durumunda Uygulama Nasıldır?

Doğum öncesinde 8 haftalık izin alan fakat erken doğum yapan sigortalı bayanlar erken doğum nedeniyle kullanamadıkları toplam süreyi doğum sonrası 8 haftalık izin ile birlikte kullanabilirler. Doğuma 3 hafta kalıncaya kadar iş yerinde çalışabileceğine dair doktordan rapor almadan çalışmaya devam eden bayanların erken doğum yapmaları halinde kullanamadığı SGK doğum parası, doğumdan sonraki izinli günlerine ilave edilecektir ve bu duruma uygun bir şekilde SSK doğum parası alacaklardır. Hamilelik dolayısıyla doğum öncesi izninin başladığı tarihte sigortalılık niteliği devam etmekte olan bayanın, hamilelik izni boyunca herhangi bir sebepten dolayı hizmet akdi kesilmiş olsa dahi doğum öncesi ve sonrası SGK doğum parasının verilmesi zorunludur.

SSK Doğum Parası Nasıl Alınır?

Sigortalı olan bir erkeğin sigortalı olmayan eşi doğum parasından yararlanmak istiyorsa doğumdan önceki bir yıl içerisinde 120 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. Çalışan bayanlar doğum raporu ve vizite kağıdı ile birlikte SGK‘ya başvurdukları takdirde SGK doğum parası alabilirler. SGK doğum parası doğum sonrası işlemler tamamlandıktan sonra alabilirsiniz.

SSK Doğum Parası Ne Kadardır?

SSK doğum parasını hesaplamak son derece basittir. Çalışan bayanların günlük kazancının 2/3’ü bayana doğum parası olarak verilmektedir. Örneğin; günlük kazancı 45 TL olan bir bayana 45 TL’nin 2/3’ü SSK tarafından ödenmektedir.

SSK Doğum Parası Nasıl Sorgulanır?

Bu işlem E-Devlet sitesi üzerinden öğrenilmektedir. Bu işlem için E-Devlet şifrenize ihtiyaç vardır daha önceden bu şifrenizi almadıysanız size en yakın PTT şubesine giderek 2 TL ücret karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. Elinizde şifreniz var olduğunda yapmanız gerekenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İlk olarak işlem yapacak olduğunuz sayfaya yazımızın sonunda yer alan bağlantı adresine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Açılacak olan yeni ekranda ‘kimliğimi şimdi doğrula’ yazısının üzerine tıklamanız gerekmektedir.

Adsız

Daha sonra kimlik doğrulama işleminizi yapacak olduğunuz sayfada sizden T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz istenecektir bu bilgileri gerekli yerlere yazdıktan sonra ‘sisteme giriş yap’ yazılı kutucuğun üzerine tıklanması gerekmektedir.

Adsız

Sistem girişinizi sağladıktan sonra ayrıntılı olarak tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

SSK Doğum Parası Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ !Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.