SGK RAPOR PARASI | SGK Hizmet Sorgulama|SSK|Dökümü|E-Devlet|BAĞ-KUR

SGK RAPOR PARASI

sgk

SGK rapor parası, sigortalı olarak çalışan kişilerin ‘geçici iş göremezlik’ durumunda, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan ödemedir. Bu sistem sayesinde vatandaşlarımız mağduriyet ve gelir kaybı yaşamamaktadır. SSK rapor parası alabilmek için bazı şartlar vardır. İş kazası ve mesleki hastalık dışında herhangi bir nedenden dolayı alınan raporlarda, rapor süresinden önceki doksan gün prim ödeme şartı vardır. Raporu aldıktan sonra 3. gününden itibaren SSK rapor parası alınabilir. Doğum ve hamilelik sebebi ile alınan SGK rapor parası da doğum öncesi ve sonrası 8’şer hafta sürecinde (toplam 16 hafta) çalışmadığı günler hesaplanır ve rapor parası alınır. Yine doğum rapor parası içinde doğumdan önceki 3 ay boyunca düzenli olarak primlerin yatırılmış olma şartı aranmaktadır.

SGK Rapor Parası Nasıl Hesaplanır ?

Rapor parası hesaplama işleminde çalışanın raporlu olduğu gün sayısı kullanılır. SGK alınan raporlardan iki gün kesinti yapar. Bu yüzden rapor parası ödenen gün sayısı en az 3 gün olmalıdır.

SGK Rapor Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

Bu işlem birçok sorgulama işleminin yapıldığı E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Bu site üzerinden işlem yapabilmek için E-Devlet şifrenize ihtiyaç vardır. Bu şifreyi PTT şubelerinden 2 TL ücret karşılığında alabilirsiniz. Almış olduğunuz bu şifreyi dilerseniz değiştirerek kullanabilirsiniz. Mevcut bir şifreniz olduktan sonra öncelikle yazımızın sonunda paylaşmış olduğumuz bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Açılacak olan yeni ekranda ‘kimliğimi şimdi doğrula’ yazısının üzerine tıklamalısınız. Arkasından karşınıza çıkan sayfada sizden T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz istenecektir. Bu bilgileri doğru bir şekilde gerekli yerlere yazdıktan sonra ‘sisteme giriş yap’ diyerek sistem girişinizi sağlamanız gerekiyor. Böylelikle rapor parası ile ilgili tüm bilgilere kısa süre içerisinde ulaşmış olacaksınız.

SGK Rapor Parası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.