SGK DOĞUM BORÇLANMASI | SGK Hizmet Sorgulama|SSK|Dökümü|E-Devlet|BAĞ-KUR

SGK DOĞUM BORÇLANMASI

doğum borçlanması

SGK doğum borçlanmasını, erkekler için yıllardır uygulanan askerlik borçlanmasına benzetebiliriz. SGK doğum borçlanması yapan kadın 4 yıllık, hazırlanan yasa tasarısıyla 6 yıllık borçlanma yapılabilecek. Bu da erken emeklilik bekleyen sigortalıları umutlandırıyor.

SGK Doğum Borçlanmasının Kriterleri

SGK doğum borçlanması yapabilmek için bazı kriterlerin sağlanması gerekmektedir. Bu kriterlerden ilki kadın sigortalının ilk sigorta tarihinden sonra doğum yapmış olması gerekmektedir. Böylece doğum nedeniyle çalışamadığı iki yıllık süreyi ödeyebilecektir. 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olan ve sigortalı olmadan önce çocuk doğuran kadınlar; borçlanmaları halinde yaşı doldurmuş olma şartıyla borçlanma süresi kadar erken emekli olabilirler. SGK doğum borçlanması yapabilmek için ikinci kriter ise SGK doğum borçlanması yapılacak süre içinde, doğumu gerçekleşen çocuğun yaşamasıdır. Eğer çocuk vefat etmişse, doğumdan sonra yaşadığı süreye kadar borçlanma yapılabilir. Üçüncü koşul SGK doğum borçlanması yapacak kadına ait daha önceden borçlanma yapılmaması gerekmektedir.

SGK Doğum Borçlanmasının Emekliliğe Etkisi

8.09.1999’dan önce sigortalı olan ve sigortalı olduğu süre içinde çocuk doğuran kadınlar; borçlanmaları halinde yaşı doldurmuş olma koşuluyla borçlanma süresi kadar erken emekli olabilirler. Şu anda uygulanan yasayla her çocuk başına iki yıl olmak üzere erken emeklilik getirisi vardır ancak 2 çocukla sınırlıdır. Düzenlenen yasa tasarısıyla bu çocuk sayısı üçe, erken emeklilik fırsatı da  6 yıla çıkarılmaktadır. Ancak bu getiri yaşı bekleyen sigortalılar için gerçekleşmemektedir.Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.