SGK BORÇ SORGULAMA | SGK Hizmet Sorgulama|SSK|Dökümü|E-Devlet|BAĞ-KUR

SGK BORÇ SORGULAMA

sgk

Günümüzde internet üzerinden yapılan işlemlerin sayısı giderek artmaktadır. Bunun nedeni birçok kurumun vatandaşa en iyi hizmeti vermek istemesidir ve bu yüzden gelişen birçok uygulamayı yakından takip etmekte ve kullanıma açmaktadır. Böylelikle  hem kurumlarda rahatlama hemde insanlarda işlem kolaylığı ortaya çıkmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ da internet üzerinden işlem yapabilmemiz için uygulamaları kullanan kurumlar arasındaki yerini almıştır.

Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı kişiler prim ödemek zorundadır. Çalışanlar ne kadar prim borçlarının olduğunu ve borçlarının takibini artık internet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. SGK borç sorgulama uygulaması sayesinde saatlerce vakit harcayarak uzun kuyruklar beklemek zorunda değilsiniz. Önceleri SGK borç sorgulama işlemini yapabilmek için bir E-Devlet şifrenizin olması gerekiyordu. Ayrıca bu işlem E-SGM üzerinden şifresiz olarak yapılmaktaydı ancak bu sitenin vermiş olduğu bilgilerde hataların olmasından dolayı insanlar tarafından site kullanılmamaya başlanmıştır. Bu nedenle siteye giriş sayısının giderek azalmasından kaynaklanarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun vermiş olduğu karar doğrultusunda site süresiz olarak kapatılmıştır.

Ayrıca Ziraat Bankası’nın resmi internet sitesi ile de SGK borç sorgulama işlemi yapılabilmekteydi. İşveren kişiler için ayrı bir uygulama geliştirilerek onlara da derin bir nefes aldırılmıştır. E-Devlet sorgulama işlemi ile tüm bunlar yapılabildiği için artık o uygulamalara gerek kalmamıştır. Böylelikle internet üzerinden işlemlerin yapılabiliyor olmasından kaynaklanarak hem işveren hem de vatandaş için önemli derecede bir rahatlık sağlamıştır. Şimdi sizlere SGK borç sorgulama işlemini E-Devlet sistemi üzerinden nasıl yapacağınızı detaylı bir şekilde anlatacağız. Size aktarmış olduğumuz bilgiler doğrultusunda hareket ederek adım adım işlemleri takip ederseniz kolay bir şekilde sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

E-Devlet Sitesi Üzerinden SGK Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır ?

Birçok kurumunun sorgulama işlemine ev sahipliği yapan E-Devlet sitesi Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun da sorgulamalarını bünyesinden toplamıştır. Borç sorgulama işlemi de bunlardan birisi olup E-Devlet şifresi ile yapılmaktadır. Eğer şifrenizi daha önceden almadıysanız size en yakın PTT şubesine giderek 2 TL ücret karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra sorgulama işleminizi yapacak olduğunuz sayfaya ulaşmak için yazımızın sonunda sizlerle paylaşmış olduğumuz bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Açılacak olan yeni ekranda ilk olarak ‘kimliğimi şimdi doğrula’ yazısının üzerine tıklanmalıdır. Yönlendirildiğiniz sayfada sizlerden T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz istenecektir. İstenilen bu bilgileri doğru bir şekilde gerekli yerlere yazarak ‘sisteme giriş yap’ yazılı kutucuğun üzerine tıklanmalıdır. Böylelikle sistem girişinizi sağladığınızda borcunuz ile ayrıntılı bilgilere ulaşabileceksiniz. Yani adımları takip edip doğru bilgileri verdiğinizde SGK borç sorgulama işleminizi kısa bir sürede tamamlayabilirsiniz.

SGK Borç Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ !Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.