SGK Askerlik Borçlanması | SGK Hizmet Sorgulama|SSK|Dökümü|E-Devlet|BAĞ-KUR

SGK ASKERLİK BORÇLANMASI

bedelli-askerlik

SGK askerlik borçlanması yaparak emeklilik tarihinizi öne çekebilirsiniz. Askerlik sürenizin tamamını borçlanmak zorundasınız diye bir durum söz konusu değildir. Borçlandığınız süre, doğum borçlanmasında olduğu gibi askerlik borçlanmasında da emeklilik için yaşını etkilemez. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta borçlanmanın SSK işe giriş tarihinden önce mi yoksa sonra mı yapıldığıdır. Kişi SGK askerlik borçlanmasını, SSK giriş tarihinden önce yaptıysa, borçlandığı gün sayısına göre giriş tarihi geriye çekilir ve böylece yeni giriş tarihine bağlı olarak emeklilik şartları da değişmiş olur. SSK giriş tarihinden sonra yaptıysa, borçlandığı gün sayısı kadar prim günlerine katkı sağlamış olur.

SGK askerlik borçlanmasının  tutarı her altı ayda bir değişmektedir. SGK askerlik hesaplamalarının değişmesi asgari ücrete bağlıdır.Askerlik yaptığınız sürenin tamamını borçlanabileceğiniz gibi istediğiniz bir kısmını da borçlanabilirsiniz.Örnek vermek gerekirse askerlik yaptığınız süre içerisinden bir gün bile borçlanma yapabilirsiniz.

Doğum borçlanmasında olduğu gibi önce sigortalı olma şartı aranmıyor. Bu özelliğinden dolayı doğum borçlanmasına göre bir adım önde olan SGK askerlik borçlanmasını sigortalı kendisi yapıyor ise borçlanma talep tarihinde , ölümünden dolayı hak sahiplerince yapılıyorsa sigortalı olma şartı aranmıyor.

SGK Askerlik Borçlanmasını Kimler Yapamaz?

Askerliğini yapamamış olanlar, askerlikten muaf tutulanlar SSK askerlik borçlanmasını yapamazlar. Bir erkek sigortalı SGK askerlik borçlanmasını en fazla askerlik yapmış olduğu süre kadar yapabilir.SGK askerlik borçlanması talebinde bulunması halinde sigortalının borçlanma başvuru belgeleri askerlik şubelerince veya kuvvet komutanlıklarınca onaylanır.

SGK Askerlik Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

SGK askerli borçlanması hesaplaması yapılırken sigortalı asgari ücret ile asgari ücretin 6,5 katıyla matrah üzerinden  borçlanma yapması mümkündür. Sigortalının kendisinin belirleyeceği günlük kazancın yüzde 32’sinin, borçlanılcak gün ile çarpılmasıyla hesaplanır.Asgari tutarı 886 TL  alırsak 18 aylık askerlik borçlanması yapan bir 4/A sigortalısı en az  günlük 0,32  liralık borçlanmayla  18 ayda (886*0,32*18) den toplamda 5,106 TL olacaktır.Bu ücretin borcun ödeneceği üzerine tebliğ edildikten sonra bir ay içinde ödeme yapılması gerekmektedir. .

2014 yılı itibariyle SGK askerlik borçlanması,

  • 01 Ocak 2014-30 Haziran 2014 için günlük borçlanma minimum tutar 11,42 TL, borçlanma maksimum tutar 74,26 TL,
  • 01 Temmuz 2014-31 Aralık 2014 için günlük borçlanma için ise minimum tutar  12,06 TL, maksimum tutar 78,42 TL olmuştur.


Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.