GSS GELİR TESTİ | SGK Hizmet Sorgulama|SSK|Dökümü|E-Devlet|BAĞ-KUR

GSS GELİR TESTİ

gss

GSS gelir testinin kapsamını üç şekilde açıklamak mümkündür.

1. Primi Devlet Tarafından Ödenecek Vatandaşlar : Taşınır ve taşınmazları, harcamaları ve bunlardan doğan hakları da dikkate alınarak, ailedeki kişi başına düşen aylık geliri asgari ücretin üçte birinden az olan vatandaşlardır.

2. Primi Kendileri Ödeyecek Olan Vatandaşlar : Sigortalı olmayıp bir geliri olmaması nedeniyle sağlık sigortası için prim ödemek zorunda kalan vatandaşlar, aile içerisinde kişi başına düşen aylık miktar asgari gelirin üçte birinden fazla olan vatandaşlardır.

3. Mecburi sigortası sona eren kişiler bu kapsamda 10 gün içinde sigortalı sayılır. Başka bir deyişle işten ayrılan kişi 10 gün içerisinde yeniden işe başlayıp sigortalı olmazsa veya sağlık sigortalı sayılmazsa GSS gelir testi kapsamına girmez.

GSS Gelir Testi İçin Nereye Başvurmak Gerekir?

GSS gelir testi başvurusu Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi(ADNKS) ile ilgili vakfa yapılır. Kişinin GSS gelir testine tabi tutulması için bizzat kendinin yazılı bir başvuru yapması şarttır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun onayı olmaksızın tescil yaptırılması durumunda vakfa bizzat gelinmeden vakıf işlemi başlatılamaz.

Kişinin GSS gelir tespiti için başvurusundan en geç 1 ay sonra gelir tespiti işlemleri tamamlanmış olur. Başvuru aşamasından itibaren SGK’ya kararın gönderilmesine kadar süreç Sosyal Yardım Hizmetleri Projesi üzerinden yürütülür.Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.