GSS BORÇ İTİRAZ | SGK Hizmet Sorgulama|SSK|Dökümü|E-Devlet|BAĞ-KUR

GSS BORÇ İTİRAZ

gss

Genel Sağlık Sigortası ülkemizdeki bütün vatandaşlarımız çalıştıkları zaman süresince bir sigorta kapsamında bulunmaları için kurulmuş bir sistemdir. Fakat GSS sistemi ile birlikte ortaya bazen istenmeyen ve beklenmeyen borçlar çıkmaktadır. Bu istenmeyen borçların nedenleri arasında gerekli olan işlemlerin zamanında yapılmaması ve vatandaşların işlemleri yapmalarında gecikmeler yer almaktadır. Ancak GSS sistemi üzerinden çıkarılan borçlara itiraz hakkınız bulunmaktadır. Geçerli bir sebebiniz varsa SGK’ ya başvuruda bulunarak borcunuza GSS borç itirazı yapabilirsiniz. Bunun yanında GSS sisteminde bulunan borcunuzun artmasını önlemek içinde çeşitli yollar mevcuttur.

Eğer geliriniz 313 TL ve altında ise gelir tespiti işlemi yapmanız gerekmektedir. Gelir testine girmek zorunludur. Eğer gelir testine girmez iseniz sistem üzerinde borçlu gözükürsünüz. GSS borç itirazı için SGK’ya ilgili itirazı içeren bir dilekçe ve bu itirazın geçerli kanıtı olan belgelerle başvurmanız gerekmektedir. Yaptığınız GSS borç itirazından bir sonuç alamadıysanız GSS borç itirazı sonucu oluşan geriye dönük işlenen faizlerin silinmesi imkanından yararlanmak için iş mahkemelerine başvuru yapabilmektesiniz.

Örnek vermek gerekir ise; Öğrencilik hayatının devamını yurtdışında geçiren ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında yer alan bir öğrenci geri dönüş yaptığı zaman GSS borcu ile karşı karşıya kalabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalınmaması için yurtdışında geçirilen süre için adres bildirimi yapılması şarttır. Çünkü SGK, GSS kapsamına aldığı kişileri seçerken dikkate aldığı nokta resmi ikametgahlarıdır. Geri döndüğünüz zaman GSS sisteminde borcu ile karşılaşırsanız GSS borç itirazı yolunu kullanarak GSS borç itirazında bulununuz. GSS borç itirazında bulunmanız için yurtdışında olduğunuzu gösteren belgeler ile ispat etmek zorundasınız. Ayrıca öğrenci olan erkek çocuklarında 25 yaşına kadar, kız çocuklarında ise yaş sınırlaması olmaksızın öğrenci oldukları tüm zamanlar süresince GSS primi alınmaz. Anne ve baba üzerlerinde kayıtlı bulunmaktadır. Çıkarılırlar ise GSS borç itirazı yolu ile GSS borç itirazında bulunabilirsiniz.Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.