GSS AFFI | SGK Hizmet Sorgulama|SSK|Dökümü|E-Devlet|BAĞ-KUR

GSS AFFI

gss

Genel Sağlık Sigortası (GSS) 2012 yılının Ocak ayında uygulamaya girmiştir. Genel Sağlık Sigortası uygulaması sayesinde Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK gibi kurum ve kuruluşlardan herhangi birine bağlı olmayan kişiler ücretsiz olarak temel sağlık hizmetlerinin hepsinden yararlanabileceklerdir. Genel Sağlık Sigortası 18 yaşını doldurmuş ve öğrenci olmayan her birey için geçerli olan bir uygulamadır.

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Genel Sağlık Sigortası’ndan 18 yaşını dolduran, herhangi bir sağlık kuruluşuna bağlı olmayan ve öğrenci olmayan herkes yararlanabilmektedir. Bu uygulama sağlık hizmetlerinden yararlanamayan vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için başlatılmış bir uygulamadır. Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanmak isteyen kişilerin ilk olarak başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvurunun ardından gelir tespiti yapılır. Gelir tespiti yapıldıktan sonra bu sitem için yatıracağınız prim belirlenecektir. Bu primler ödenmediği takdirde sağlık hizmetleri aksar.

GSS AFFI HAKKINDA

Genel Sağlık Sigortası’na üye olup prim borcu bulunan vatandaşlara devletten bir müjde var. Aralık ayında Yasa Tasarısı’na konan GSS affı adlı düzenleme ile prim borcu yüzünden sağlık hizmetlerinden yararlanamayan her vatandaş sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler. Devlet Genel Sağlık Sigortası bünyesinde 8.5 civarında bir gelir almayı planlarken bu sistemden sadece 300 milyon civarında bir gelir elde etmiştir. Geriye kalan 8 milyarlık borcu ise vatandaşların zor durumda kalmaması için almaktan vazgeçmiştir. Genel Sağlık Sigortası bünyesinde 12 milyon kişi bulunmaktadır ve bu kişilerin 8 milyonluk kısmının primlerini devlet ödemektedir. Geri kalan 4 milyon kişinin prim borçları ise bu düzenleme ile birlikte silinmektedir.

 

 Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.