E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR? | SGK Hizmet Sorgulama|SSK|Dökümü|E-Devlet|BAĞ-KUR

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

e devlet işlemleri

E-Devlet Şifresi Nedir?

E-Devlet şifresi, www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden vatandaşlık işlemlerinizi yapabilmeniz için gereken şifredir. Ayrıca mobil imza ve elektronik imza da E-Devlet şifresiyle aynı işlemleri yapmanıza yardımcı olur.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet şifrenizi, şifre dağıtımı yapan PTT Merkez Müdürlüklerinden T.C. kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi kullanarak alabilirsiniz.

Bu uygulamanın amacı şifrenizi sizin yerinize başkalarının almasını önlemektir. Bu sebeple şifrenizi sadece siz şahsen başvuru yaparak alabilirsiniz.

Şifreyi ilk kez aldığınız takdirde PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsis edilmektedir. Eğer şifrenizi unutur veya kaybederseniz PTT’ye başvuracağınız her seferinde 4 TL işlem masrafı istenecektir. Bu ücret dışında herhangi bir bedel ödemeniz söz konusu değildir.

Mobil İmza Nasıl Alınır?

Mobil imza GSM operatörleri tarafından sunulan bir hizmettir. Abonelik süreci 3 aşamadan oluşur. Ön başvuru, başvuru ve aktivasyon. Hizmeti sunan Avea veya Turkcell’e başvurarak ayrıntılı bilgi alabilir ve başvurunuzu yaparak kendi mobil imzanızı edinebilirsiniz.

Elektronik İmza Nasıl Alınır?

Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylanmış Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sağlanmaktadır. Bu hizmeti sağlayan firmaların listesine www.tk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Elektronik imzayı çalıştırabilmeniz için öncelikle gerekli olan sürücü yazılımını yükleyip kurmanız gerekmektedir. Bu yazılım elektronik imza ile birlikte gönderilir veya elektronik imzanızı aldığınız firmanın internet sitesi üzerinden edinilebilir.

Bilgisayarınıza kurduğunuz yazılım ile elektronik sertifikanıza giriş yapabiliyorsanız sertifikanız kullanıma hazır hale gelmiş demektir.Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.