BAĞ-KUR YAPILANDIRMA | SGK Hizmet Sorgulama|SSK|Dökümü|E-Devlet|BAĞ-KUR

BAĞ-KUR YAPILANDIRMA

bagkur-1

BAĞ-KUR Yapılandırma Nedir ?

BAĞ-KUR primlerini düzenli olarak yatıran vatandaşlarımız Sosyal Güvenlik Bakanlığın belirlemiş olduğu şartları yerine getirdikleri müddetçe rahatça emekli olabilmektedir.Ancak bazı vatandaşlarımız değişik sebeplerden dolayı bu primlerini düzenli bir şekilde yatıramamaktadır.Bu sebepten dolayı BAĞ-KUR sigorta sisteminde prim borçları gözükmektedir.Bu borçların olmasından dolayı da doğal olarak emekli olamamaktadır.Hatta düzenli iş sahibi olmayan vatandaşlarımız için emeklilik hayal bile olabilir. Bu sebepten dolayı bakanlık belirli dönemlerde bu vatandaşların borçları için BAĞ-KUR yapılandırma yaparak bu vatandaşlar için emekli olmanın yolunu açmıştır. Aynı zamanda gelecek nesillere sağlam bir sosyal güvenlik sistemi bırakabilmek için SSK prim borçlarını tam tahsil edebilmek için BAĞ-KUR yapılandırma çalışması başlatmıştır.

SGK nın süresi içinde ödenmeyen prim borçları için Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun hükümleri doğrultusunda icra yoluyla tahsil edebilecektir. Aynı zamanda otomatik icra yoluyla da daha hızlı ve etkin tahsil etmesi mümkündür.Ancak SGK prim borcu olan kişilerin BAĞ-KUR yapılandırma talebinde bulunması halinde ve belirli peşinatı ödemesi halinde BAĞ-KUR yapılandırma kapsamına almaktadır.BAĞ-KUR yapılandırma sistemi ile kişi hem kendisini hem de bakmakla yükümlü olduğu kişilere sağlık güvencelerinden yararlanma fırsatı verebilir.

Gerek sağlık yönünden gerekse emeklilik yönünden oluşabilecek olası mağduriyetleri gidermek için kişi bağlı bulunduğu  Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne/ Sosyal Güvenlik Merkezine müracaat ederek 36 aya kadar BAĞ-KUR yapılandırma imkanı bulunmaktadır.Aynı zamanda kişi BAĞ-KUR yapılandırma dilekçesini verdikten sonra peşinatı ödeyerek hem kendisi hemde bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık güvencelerinden yararlanabileceklerdir. SGK nın çıkarmış olduğu BAĞ-KUR yapılandırma sistemi ile kişi daha rahat bir şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir.



Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.